Vállprotézis

A vállprotézis a károsodott vállízületi porcfelszín pótlására szolgáló mesterséges ízület.

Két részből tevődik össze: a felkarcsontba behelyezett, fém alapanyagú (ún. humeralis) komponensből és a lapockacsontba kerülő, általában műanyag, műanyag-fém vagy fém művi vápából.

 

A vállízületi protézisnek két nagy típusa létezik, az anatómiai és a reverz (vagy inverz) protézis.

 

Anatómiai protézis

Az anatómiai protézis a normális csontos vápa szerkezetét reprodukálja. A felkarcsont velőürébe kerülő fém protézisfej, egy, a csont formáját utánzó, gömbölyű résszel végződik. Ez a domború felszínű fej a lapocka csontos vápa részét leutánzó anatómiai művi vápába illeszkedik be.

Ezt a protézis olyan esetekben alkalmazzuk, amikor a váll mozgásában, stabilitásában alapvető szerepet játszó rotátorköpeny ínai épek, vagy csak kis méretű szakadás tapasztalható.

 

Inverz vagy reverz protézis

Azért hívják inverz, vagy reverz protézisnek, mert az anatómiaival pont ellentétben, a normál vállízület anatómiáját megfordító szerkezetről van szó.  A felkarcsontba egy tányérszerű elemet illesztünk, melybe a lapocka csontfelszínébe kerülő fejre emlékeztető, félgömb forma illeszkedik majd. Olyan, mintha megfordítottuk volna az anatómiai protézis két komponenst, ezért nevezzük reverz protézisnek.

Ezt a protézis nagy előrelépést jelent azon esetekben, ahol az anatómiai protézist nem tudnánk alkalmazni, mert nagy mértékű az ín- és/vagy izomállomány sérülése, illetve a csontos deformitás mértéke.